Manuaalmeditsiin

Materjalid sellel veebisaidil on üldharidusliku sisuga ja ainult informatsiooniks. Informatsiooni, mida sa loed sellelt veebisaidilt, ei saa asendada meditsiinitöötajaga. Alati tuleb rääkida oma arstiga Teie probleemide diagnoosimiseks ja raviks .

Viimastel aastatel on Eestisse tekkinud väga palju nn. "manuaalterapeute", kes ei oma vastavat erialast koolitust ega ettevalmistust. Veelgi enam, nad ei oma isegi meditsiinilist haridust. Manipuleeritakse kõikjal ja igal juhul.arvestamata millegiga. Manuaalteraapiast on saanud teatud mingi "imeravi". mida rakendavad igast valdkonnast ravitsejad, kes ei oma mingit õigust ja volitusi teostada ravi inimeste peal.


Mis on manuaalmeditsiin


Manuaalne meditsiin on nagu "eikellegi maa", mis jääb ortopeedia, neuroloogia ja reumatoloogia vahele. Manuaalne meditsiin on paljudele meditsiini erialade arstidele nagu neuroloogidele,reumatoloogidele, ortopeedidele ja taastusravi arstidele täiendav ja toetav eriala.Kuna teatud manuaalse meditsiini ravivõtted omavad teatud riski astet, siis sellel alal praktiseerivad vaid vastava koolituse läbinud arstid, kes oskavad selgitada manuaalse ravi absoluutseid ja suhtelisi vastunäidustusi. Füsioterapeudid (eriharidusega liikumisspetsialistid) on omavad küll teatud teadmisi manuaalsest ravist ja nendest võtetest, kuid nende süva teadmised kliinilisest hindamisest ei ole küllaldased teostamaks manipulatiivseid ravivõtteid. Manuaalsete ravivõtete rakendamine vajab väga täpseid teadmisi liikumissüsteemi anatoomiast, biomehhaanikast, neurofusioloogiast,röntgenoloogiast. Manuaalne meditsiin on siiski eraldiseisev eriala millel on spetsiifiline diagnoosimise  ja ravisüsteem. Arenenud maades on lubatud tegeleda iseseivalt selle erialaga ainult spetsiaalsete manuaalmeditsiini kursuste läbinud arstidel. Vastava õpetuse läbinud litsenseeritud füsioterapeudid tavaliselt kasutavad teatud manuaal terapeutilisi ravivõtteid, kuid ei tohiks iseseisvalt kasutada mobilisatsioone impulsiga.

Oluline on pöörduda põhjaliku ettevalmistuse saanud kvalifitseerunud spetsialisti poole - vastasel korral võibseljale kasu saamise asemel teha hoopis kahju. Enne ravimeetodi valimist tuleks siiski arstiga nõu pidada. Kõigi seljahaiguste korral see ravimeetod ei sobi. (vaata vastunäidustusi)

Osteopaatia

Osteopaatia võttis kasutusele 19. sajandi lõpus kasutusele Ameerika arst ja insener Andrew Taylor Still. Ta käsitles inimkeha kui masinat, olles seisukohal, et paljud haigused on põhjustatud luude, lihaste ja ligamentide väära asetuse tagajärjel tekkivast ülekoormusest. Ravi eesmärgiks on luude õige asetsuse taastamine, lihaspingete vähendamine ja liigeste liikuvuse parandamine. UUringud on kinnitanud selle ravimeetodi tõhusust seljahaiguste korral. Kastatakse järgmisi ravivõtteid:

Massaaž (sügav massaaž, päästikpunktide massaaž ja teatud kindlate kehaosade massaaz)

Lihaste ja liigeste passiivne sirutamine

Manipualtsioonid (tõmbamine ja tõukamine)

Kiropraktika

Samal ajal tegutses USA-s mees nimega Daniel Palmer, kes võttis kasutusele kiropraktika. Tema arvates, oli paljude haiguste teke seoses seljaga. Palmer avastas, et lülisamba kuju korrigeerimine mõjutab soodsalt närvitegevust ja paljusid keha funktsioone. Kiropraktikute kasutuses on üle 100 erineva manipulatsiooni, millest valitakse haigele kõige sobivamad võtted. Kiropraktikud kasutavad järgmisi ravivõtteid:

Manipualtsioonid (tõmbamine ja tõukamine,mis mõjutavad kogu keha) Jää kasutamine turse ja valu leevendamise eesmärgil. 

Kaasaegne manuaalmeditsiin

Manuaalne ravi on dünaamiline ravi, mis teostub teatud manipulatsioonide sihipärase rakendamisega. Ravi viiakse läbi käte abil.Manuaalse meditsiini väljundiks on ravivõtete süsteem, mida võib üldiselt nimetada manuaal teraapiaks. Erinevad manuaalse ravi läbiviimise tehnikad:

  • Mobilisatsioon ilma impulsita
  • Mobilisatsioon impulsiga (klassikaline manipulatsioon)
  • Neuromuskulaarsed tehnikad
  • Moblisatsioon agonistlihaste kasutamisega NMT 1
  • Mobilisatsioon antagonistlihaste postisomeetrilise relaksatsiooni kasutusega NMT2
  • Mobilisatsioon vastastikuste antagonistlihaste inhibeerumise kasutamisega NMT3 

Viimaste aastakümnete jooksul on manuaalne meditsiin läbitegemas uut renessanssi, ravimeetodi populaarsus on tõusmas ja paljud senised skeptikud ja vastuseisjad aktsepteerivad ja ka kasutavad lülisamba ja liigeste haiguste ravis seda võimalust. Seda on võimaldanud rida avastusi biomehhaanika, neurofüsioloogia ja anatoomia vallas. Kuigi paljude sümptomite ja nähtuste nagu "trikkel punktid","hellad punktid" neurofüsioloogiline ja histoloogiline põhjendus on seni teadmata. Erialaarstide käibele on tulnud manuaalse meditsiini terminid - subluksatsioon, somaatiline lesioon, segmentaarne düsfunktsioon, meniskoid jne. Manuaalsel meditsiinil on kindel koht aitamaks koos teiste erialadega komplekselt ravida liikumisaparaadi haigusi. Kindla koha on leidnud manuaalterapeutilised võtted valuravis, kuna osadel kroonilise ja ägeda valusündroomiga haigetel on valu põhjus biomehhaaniline lülisamba või liigese kahjustus. Tavaliselt annab juba üks edukas manipulatsioon kiire ja tunduva valuvaigistava efekti, kuna ta toime on suunatud valu tekitavale situatsioonile liigeses. Manuaalse meditsiini eeliseks hakkab saama tänapäeval ka fakt, et siin ei kasutata suurtes kogustes ravimeid.

       Näidustused                   -                Vastunäidustused

Näidustused raviprotseduuriksVastunäidustused raviprotseduuriks
Liigeste ja lülisamba algava jäigastumise korralTrauma äge periood
Lülisamba funktsionaalsed häired Destruktiivsed protsessid nagu tuumorid ja metastaasid
Lihas ja lülisamba ülekoormus sündroomid Deformatsioonid ravialal
Krooniline ja alaäge valu lülisambas ja liigestes

 Tugev luuhõrenemine ja luude väärarendid 
Põhiline näidustus ja kõige efektiivsem ravi on lülide somaatiline düsfunktsiooni korral. Sellise pataloogia korral kasutatakse efektiivselt nii lihasenergeetilisi kui ka manipulatiivseid ravitehnikaidSüsteemsed haigused liigestes ja lülisambas. Haiguse ägedas ja alaägedas faasis
Äge valusündroom fassettliigese blokeerumiselAju vereringe haired. Üliliikuvus Närvijuure pitsumine koos närvikahjustusega Teatud psühholoogilised probleemid (hirm, ebaadekvaatsus, arusaamatus protseduuride suhtes)

Absoluutsed vastunäidustused

Luude probleemid - kasvajad, põletikud, murrud, luude pehmus (peale pikka steroidhormoonide kasutust/osteomalaatsia, tugev osteoporoos), tugevad põletikulised artriidid (välja arvatud osteoartroos). 
Närvi probleemid - seljaaju kompressioon , keskmine ja tõsine närvijuure kompressioon diskilt ja spondülolistees.

Veresoonte probleemid - aordi aneurüsm, tugevad hüübimise häired,tugevad vertebro-basilaar puudulikus  Vaata täpsemalt!
Diagnostilised probleemid - Kui täpne valude põhjus ei ole teada.
Nõusoleku probleemid - kui patsient ei saa täpselt aru ravist või ei anna nõusolekut raviks.
Koostöö probleemid - kui patsient ei ole võimeline täitma terapeudi korreldusi , lõõgastuma piisavalt (vaata kollased lipud)
Hüpermobiilsus - kui lihased,liigese kapslid ja ligamendid ei ole võimelised tagama stabiilsust liigeses.

Relatiivsed vastunäidustused

Siin on tegemist seisunditega kui ei ole selget riski ja ravi kasulikuse suhtes.

  • Vaenulik või vastuolev reaktsioon ravile minevikus.
  • Diski prolaps - kui MRI uuring näitab diski väljasopistust, mis on küllalt suur, et närvijuurt komprimeerida, kuid kliiniliselt närvijuure kanduvat valu ei esine
  • Rasedus - riske tuleb kaaluda individuaalselt raseduse esimese 3 kuu ja viimase 3 kuu juures. Väike risk on raseduse keskel kus on võimalik teostada õrnasid lihasenergeetilisi ja neuromuskulaarseid tehnikaid.
  • Vähene osteoporoos
  • Pearinglus või väike vertebro-basilaar puudulikus
  • Hüpermobiilsus liganentide lõtvusest
  • Psühholoogiline sõltuvus - ehk manipulatsiooni maania

Kollased lipud
Järgmistel asjaoludel hoiduda spinaalsetest manipulatsioonidest

  • Kui patsient ei ole võimeline edastama informatsiooni, mis on vajalik näidustuste ja vastunäiduste määramiseks.
  • Kui patsient ei ole võimeline aru saama probleemi olemusest või ravi põhimõttest
  • Kui esineb suur ängistus mis välistab adekvaatse lõõgastuse ja koostöö
  • Kui patsiendil esildub ebaproportsionaalselt suur valu käitumine

Vertebro basilaarne puudulikus

VBP tekib enamasti vanemaealistel, kui pea kaldub tahapoole paindesse, ilmnevad peapööritus, pearinglus ja isegi minestus.
Haigust põhjustab arterite ahenemine veresoonte lubjastumise korral. Kaela lüliarteri (a. vetebralis) kulgemine lülide mulkudest tekkinud kanalis. Arter kulgeb mõlemal pool lülisambas, varustades eelkõige väikeaju, mis on vastutav meie tasakaalu eest.
Need väikesed arterid võivad sulguda pea Pea pööramisel vasemale ja paremale toimub lülide liikumise tõttu teatud pea asendis lüliarteri ahenemine. Seda fakti peab arvestama ka kõikide kaelalihaste harjutuste sooritamise juures. Kaela liigutused ei tohi olla väga suure intensiivsuse ja ulatusega. Vastasel korral tekib väikeaju verevarustuse suhteline puudulikkus, mis avaldub tavaliselt pearingluses, peauimasuses, üldises halvas enesetundes. Kuna tegemist on elutähtsa organi verevarustuse häirumisega, siis reageerib organism tugeva pinge tekkega kaelalihastes.


Somaatiline lüli düsfunktsioon

Näide manuaalmeditsiinilsest lähenemisest seljavaludele on somaatilise düsfunktsiooni ravi

Somaatilise (keha raamistiku) süsteemi: skeleti-, liiges- ja müofastsiaalse struktuuri ja nende struktuuridega seotud vaskulaarsete-, lümfaatiliste- ja neuraalsete süsteemide rikutud ja muutunud funktsiooni nimetatakse Rahvusvahelise Haiguste Klassifikatsiooni järgi somaatiliseks düsfunktsiooniks.
Somaatiline düsfunktsioon võib tekkida trauma tagajärjel või omandatud kui kompensatsioon mujal asuvale süsteemi düsfunktioonile
Lüli somaatiline düsfunktsioon on tuvastatav haaratud vertebraalse segmendi liigutuste kvaliteedi/kvantiteedi hindamise ja koe omaduste hindamisega. Liigutuste kvantiteet segmentaarse düsfunktsiooni korral võib väheneda (hüpomobiilsus) või suureneda (hüpermobiilsus). Liikumise kvantiteedi võrreldakse liikumist normaalse vertebraalse segmendi suhtes. Lõpp-liikumise testimine annab kvalitatiivse arusaama liikumise takistuste ja piirangute olemusele. Teine kvaliteedi mõõde vertebraal liikumisele on tema sümeertrilisus. Vertebraalse segmendi komponentide asümeetriline liikumine on oodatav düsfunktsiooni märk. Kudede omaduste ebanormaalsus tunnistab segmendi funktsiooni muutust. Erilist huvi pakuvad palpatsiooni leiud eriti interverebraalse m. multifiduse hüpertoonuse olemasolu. Valumudel ja neuroloogilise funktsiooni muutus viitavad samuti vertebraalse segmendi düsfunktsioonile.
Funktsiooni normaliseerimine toob kaasa liikuvuse taastamise ja suurendab neuromuskulaarset kontrolli haaratud vertebraalses segmendis. Liikumise taastamine on manuaalse ravi tehnikate eesmärk lülisamba düsfunktsioonide ravis. On palju hüpoteetilisi vertebraalse somaatilise düsfunktsiooni põhjusi ja manuaalse ravi tehnikad on suunatult arendatud nendele hüpoteesidele. Siin esitatud fokuseerib lihas energeetiliste tehnikate kontseptsioonile vertebraalsete somaatiliste düsfunktsioonide ja nimmevalude hindamisel ja ravil

Normaalne vertebraalse segmendi liikumine.

Segmendi ebanormaalse liikumise kindlakstegemine nõuab arusaamist normaalse vertebraalse segmendi liikumisest. Normaalset liikumist lumbaarses vertebraalses segmendis fleksioonis ja ekstensioonis võib kirjeldada järgmiselt:Ülemise lüli lülikeha roteerub alumise lülikeha suhtes ümber risttelge nii, et eesmine intervertebraal ruum kitsene, samas tagumine intervertebraal ruum laieneb. Samuti paigutub ülemine lülikeha ettepoole alumise segmendi lülikeha suhtes. Ülemise lüli alumine processus articularis libiseb ülesse alumise segmendi lüli ülemise processus articularise peal. Mingit painutus või rotatsioon liikumist ei tohi tekkida kui liikumine jääb ainult sagitaal tasandile. Lülisammas töötab paindes alati nii, et mingit muud liigutust ei toimu. Liikumise telg on alati sirge.

Somaatiline düsfunktsioon

Somaatilise düsfunktsiooni korral toimud lüli liikumine nii:
Piiratud liikumised segmendis on fleksioon, rotatsioon ja latero-fleksioon paremale.
Kui kasutada otsese liikumise tehnikaid nagu lihas energeetilised tehnikad, siis düsfunktsionaalse segmendi liikumine on ravi ajal kolme-dimensiooniline piiratuse poole.Liikuvuse piiratus selle pataloogia korral fleksioon, parempoolne rotatsioon ja parempoolne laterofleksioon

Manuaalne läbivaatus

  • Läbivaatus peab aitama välistada tõsiseid punase lipu seisundeid. Neuroloogiline läbivaatus (refleksid ja lihasjõud) et välistada närvi kompressiooni.
  • Läbivaatusel selgitatakse somaatilise düsfunktsiooni märke niinimetatud AATV printsiibil
  • A = asümmeetria
  • A = liikumise amlpituud
  • T = koe tekstuur
  • V = koe valukikkus
  • Lisaks selja uuringutele tuleb testida ka jalgade pikkust ja vaagna telje asendit. Läbivaatusel segitatakse lihasspasmid, lihasvalud, aktiivsed ja passiivsed liigutused. Selgitatakse välja liigese hüpomobiilsus (vähenenud liikuvus) või hüpermobiilsus (liigese suurenenud liikuvus)

Ravitehnikad

Manipulatsioon haarab kaasa lülisamba jäigastunud ala ja laseb sellel uuesti vabalt liikuda. Manipulatsioonid hõlmavad pehmekoe massaaži,õrna mobilisatsiooni (artikulatsioon) ja edasine ettevaatlikult kontrollitud kiire ja väikese amplituudiga liigutus ehk manipulatsioon.Selle liigutusega jäik liiges venitatakse välja ja sellega kaasub heliline efekt.
Iga "krõps" näitab, et spinaalne fassettliiges on vabastatud tema liikumatust asendist. Need manöövrid sageli vähendavad valu ja lihase spasme väga kiiresti ja suurendavad märkimisväärselt selja liikuvust.Manipulatsioonid kombineeritud spetsiifiliste mobilisatsiooni ja stabilisatsiooni harjutustega süvendavad efekti veelgi enam.
Vähemalt 75% sümptomitest paraneb 3-4 raviseansi järgselt. Kui ravi osutub ebarahuldavaks tuleb kasutada teisi ravivõtteid ja vajadusel eriuuringuid.

Spinaalse närvijuure valu

  • Spinaalne manipulatsioon kasulik ravitehnika rea närvijuure vaevuste korral. Siiski on vajalik alati kaaluda manipulatsiooni teostamisel närvijuure sümptomite olemasolu,olles kindel et närv funktsioneerib normaalselt
  • Normaalsed refleksid
  • bitsepsi refleks = C5/6 närvi funktsioon
  • brahhioradiaalise refleks = C6 närvi funktsioon
  • tritsepsi refleks = C7/8närvi funktsioon
  • põlve = L3 närvi funktsioon
  • kanna reflex = S1 närvi funktsioon
  • Normaalne lihasjõud
  • normaalne jalalihaste jõud L1 to S1 motoorsel alal
  • normaalne lihaste jõud C4 to T1 motoorsel alal
  • Seljaaju ärritusnähtude puudumine
  • Närvijuure provakatsiooni testil ei tekki jäsemesse kiirguvat valu.
  • Normaalne S2/3/4 närvijuure funktsioon - normaalne tuharalihaste toonus ja sadula fenomeni puudumine.
  • Kui tekib kahtlusi neuroloodilise funktsiooni kohta tuleks teha täiendavad uurimised ja manipulatiivne ravi kõrvale heita.
  • Diski prolaps - peale närvijuure valu hoogu, mis on põhjustatud diskivõru rebendist või väljapunnumisest, kui valu on taandumas tekkib lülide piiratud liikumine e. spinaalne düsfunktsioon. Selle raviks on võimalik kasutada manipulatsioone.
  • Spinaalne stenoos - seisundis kus lülisamba seesmine diameeter on vähenenud ja suurem selja painutus tahapoole vähendab veelgi lülisamba kanali läbimõõtu. Lihaste spasm hoiab selja tahapoole paindes ja seega halvendab olukorda. Liialt suur rinnaosa kurv (küfoos) suurendab kompensatoorselt nimmeosa nõgusust, mis omakorda vähendab seljaaju kanali läbimõõtu. Spinaalsed manipulatsioonid võivad kasu tuua rinnaosas, kuna vähendavad lihasspasmi. Vabastades liikumised rinnaosas vabanevad ka liigutused nimmeosas ja vähendavad nimmenõgusust.
  • Närvimulgu stenoos - närvi väljumise mulgu diameetri vähenemine võib halveneda paravertebraalsete lihaste spasm. Spinaalsed manipulatsioonid on kasulikud lihaspingete vähendamise eesmärgil, et suurendada mulgu läbimõõtu kuna vabastatakse lihased spasmist, andes närvile väljumisel rohkem ruumi.Kui tugev närvijuure valuga kaasub nõrkus - on vajalik MRI uuringud ja närvijuure blokaad enne manipulatsioonide läbiviimist.
  • Seljalihaste spasm ja fassettliigese sündroom võib tekitada pseudoradikulaarset ehk mitte närvijuure kanduvat valu jäsemetesse.Spinaalsed manipulatsioonid on valikravi meetod juhul kui diski rebend ja diski prolaps on välja lülitatud.